HISTORIE ZKO PRAHA 7 – STROMOVKA

Naše kynologická organizace byla založena v roce 1953 a má své kořeny hluboko v historii Stromovky a Císařského ostrova na Praze 7, kde působíme obklopeni krásou zdejší přírody.


V letech 1951 do 1990, sehrál zásadní roli v organizaci výcviku služebních a pracovních psů v Československu Svazarm (Svaz pro spolupráci s armádou). Naše kynologická organizace své kořeny zapustila právě v těchto dobách, kdy se pod záštitou Svazarmu formovaly první tréninkové skupiny zaměřené na výcvik pracovních plemen (zejména německý ovčák, rotvailer, doberman, německý boxer, velký knírač) pro potřeby armády a policie.


V rámci Svazarmu jsme se účastnili pravidelných tréninků, výcvikových táborů a soutěží, které byly nejen příležitostí k rozvoji psovodských dovedností, ale i místem, kde se budovaly dlouhotrvající vztahy mezi psovody a jejich psy. Výcvik v těchto dobách kladl důraz na disciplíny, jako byla poslušnost, obrana a sledování stop, které měly praktické využití pro bezpečnostní složky.


I když byl Svazarm původně zaměřen na potřeby armády, naše organizace byla mezi těmi, které umožnily, aby se do sportovní kynologie zapojovali i civilisté. Tato kombinace služebního a sportovního výcviku tak položila základy naší současné činnosti.

Od roku 1990 do současnosti prošel výcvik psů v České republice výraznými změnami, které odrážejí jak společenský vývoj, tak pokroky v kynologii. Hlavní změny se týkají metodik výcviku, zaměření a využívání psů, a také širšího zapojení veřejnosti do kynologických aktivit. Zatímco dříve byl výcvik psů zaměřen především na služební účely, po roce 1990 se stále více psovodů začalo věnovat kynologickým sportům. Sportovní kynologie, která zahrnuje disciplíny jako poslušnost, obrana, nebo stopování, se stala velmi populární.

Zejména po roce 2000 došlo k přechodu od tradičních, někdy tvrdších metod výcviku psů k humánnějším, pozitivně orientovaným technikám. Dřívější výcvikové metody tak, byly postupně doplňovány nebo úplně nahrazovány modernějšími přístupy (např. pozitivní posilování, tj. odměňování za žádoucí chování). Tento moderní přístup nejen zlepšil vztah mezi psovodem a psem, ale také zvýšil účinnost výcviku tím, že motivuje psy k aktivní spolupráci.

V roce 2002 nás postihla tragédie, když ničivá povodeň smetla naše cvičiště do základů. Co by pro mnohé znamenalo konec, pro nás bylo výzvou. S nezměrným odhodláním a obětavostí našich členů jsme se pustili do nelehké cesty za obnovou.

Po sedmi letech tvrdé práce a nespočetných hodin dobrovolnického úsilí jsme 7. října 2009 slavnostně otevřeli naše nové cvičiště. Tento úspěch by nebyl možný bez srdcí a rukou těch, kteří věřili, že kynologie na Císařském ostrově musí pokračovat.


Během těchto náročných let nám poskytly útočiště ZKO Libeň a ZKO Suchdol, kde jsme našli potřebnou podporu a útočiště.
Jejich pohostinnosti si nesmírně vážíme a s vděčností vzpomínáme na všechny, kdo nám v těžkých časech pomohli.


Povodeň 2013 – foto

Povodeň zasáhla naše cvičiště bohužel i v roce 2013.

Stav vody 2.6.2013 ve 13 hod.
Stav vody 2.6.2013 v 18 hod.
Stav vody 3.6.2013 v 10 hod.
Stav vody 5.6.2013 v 17 hod.